Posted on May 10, 2020
HRW закликає Іран не переслідувати активістів через протести щодо збиття українського літака
Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) закликала владу Ірану припинити судове переслідування тих, хто проводив в країні мирні акції після помилкового збиття українського пасажирського літака поблизу Тегерана 8 січня.
Правозахисна група заявила, що з кінця квітня іранські суди засудили 13 осіб, в тому числі кількох студентів, до тюремного ув’язнення, очевидно, за те, що вони брали участь у мирній акції протесту.
Влада Ірану раніше заявила, що заарештувала 30 осіб у зв’язку з протестами, а деталей про точну кількість тих, кого заарештували безпосередньо за збиття лайнера, не вказала.
«Влада Ірану слідує за звичним сценарієм дій щодо ухилення від відповідальності, відмовляючись надати будь-які подробиці розслідуванні стосовно винуватців смертельної помилки, але судові чиновники не витрачають час на винесення вироків людям, які протестували через загибель 176 осіб», – заявили у Human Rights Watch.
Офіційний Тегеран раніше заявив, що розслідує трагічний інцидент, втім влада не повідомляє жодних подробиць такого розслідування.
У HRW кажуть, що сім’ї деяких жертв висловили стурбованіст, що пандемія коронавірусу уповільнює встановлення справедливості у цій справі.
Правозахисна організація наполягає, що Іран повинен провести прозоре розслідування і співпрацювати з міжнародними організаціями.
Літак Boeing 737-800NG авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» рейсу PS752 з Тегерану до Києва був збитий невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту столиці Ірану вранці 8 січня. Загинули всі 176 людей, які були в літаку, – 167 пасажирів і 9 членів екіпажу. Серед загиблих – громадяни семи країн, у тому числі 11 українців (усі 9 членів екіпажу і 2 пасажирів). Лише вранці 11 січня в Ірані після кількох днів заперечень офіційно визнали свою вину за збиття українського літака силами своєї протиповітряної оборони, яке назвали помилковим, і взяли на себе відповідальність.
11 березня з’явилась інформація, що влада Ірану погодилася передати Україні бортові самописці. Проте досі жодних повідомлень про передачу Україні «чорних скриньок» не було.
…